KARALIĞIN YÜREĞİ
Tarih: 7 Aralık 2019, Cumartesi - 7 Aralık 2019, Cumartesi
Adres: Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi
Şehir: BALIKESİR
Kategori: Tiyatro
Fiyat: 20.0
Ekleyen: Ozan Ertuğrul

3 Mart 1992’de meydana gelen ve 263 Maden işçisinin şehit olduğu grizu faciasını konu alan Karalığın Yüreği adlı tiyatro oyunu 7 Aralık Cumartesi günü Bandırma’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Bülent Ecevit Devlet Konservatuvarı mezunu olan ve Bandırma’ya yerleşen tiyatro sanatçısı Fazilet Küçük’ün hem yönetip hem de oynadığı oyunda, grizu faciasında hayatını kaybeden bir madencinin kaza sırasında evde olan eşinin hikayesi konu ediliyor.

Toplumsal belleğimizde önemli yer etmiş bu maden kazasını tema alan oyun, karanlıktan korkan bir kadının evinin maden ocağı ile birlikte kararması teması üzerine kurulu bir psikolojik kadın oyunu olarak tanımlanıyor. Tüm ülkenin ortak acısı olan bu karanlık günü anlamak, madencilik kültürünü görmek ve bir kadının yaşam sürecini izlemek isteyen seyircileri oyuna davet eden Fazilet Küçük; “Alegori Kültür ve Sanat Derneği olarak hazırladığımız bu oyuna tüm Bandırmalıları bekliyoruz. Oyunumuz bir kadın oyunu, bir psikolojik oyun ve toplumsal hafızamıza katkı sağlamayı, tüm Türkiye’nin ortak acısını ortak paydada her kesimden tüm seyirciler birlikte anlamayı, bu kıymetli madencilerimizi de anmayı hedefliyor. Türkiye sanayisinin lokomatifi olan taş kömürü işçileri aslında bu ülkenin ekonomisine katkı sunarken, değer üretirken öldüler. Bu yüzden bu oyun aslında adını bilmediğimiz milli kahramanlarımızın ve onların kendileri gibi kahraman ailelerinin oyunu. Oyunumuzu izleyen herkes neden madencilerin evlerinden her çıkarken aileleri ile helalleşerek evden çıktığını anlayacaklardır.” ifadelerini kullandı.